Halk plaja akın etti, vatandaş denize giremiyor

Son yıllardaki politik iklim halkı dine küstürdü. Agnostik ve deist sayısındaki artışın sebepleri Türkiye’de siyasidir. Çünkü bizde malumatfüruşluk yaygın ideolojidir. Felsefeden anlamayız. Kritik yapmayı bilmeyiz. Kutsal quadroyu (Hadi Zebur bir nevi ufak nasihatlerden ibarettir) doğru düzgün okumamışızdır. Müslümanlığımız da, Allahsızlığımız da ezberedir. Bizden bir baltaya sap olmamasının sebebi de bu.
*****************************
Türkiye’deki bütün düşmanlıklar ‘RAĞMEN’ yapılır. CHP’ye kızıp Atatürk’e küseriz, AKP’ye kızıp İslam’a. Orijinal değiliz. Sebebi hikmetinden sual olunmayan büyüklerimiz neyi buyurduysa öyle devam ederiz. Dedemiz Roma zamanından beri CHP’liyse aynı koldan türkü yakarız, babamız Refah partiliyse suret-i haktan dindar oluruz, 28 Şubat dillerden düşmez.
*************************
Türkiye’de herkes bir şekilde mağdurdur. Her ideolojinin müntesibi diğerinden sağlam dayak yemiştir. “Ama neler çektik bilseniz” edebiyatı bir süre sonra can sıkmaya başlar. Kimse elini taşın altına koymaz. Proaktif değildir. Korkaktır. “Aman oğlum, kaçanın anası ağlamaz.”
********************************
Seküler görünümlü Bodrum kalamarı da, dindar süslü Üsküdar nargilesi de cehalette ortaktır. Fikri yoktur ki zikri olsun. Deden ne söyledi? Tekerlemelerini tekerrür et. Ya Allah bismillah Allahu ekber. Ya da çıktık açık alınla on yılda her savaştan.
********************
Entelektüel çok kitap okuyana denmez. Ravel’in Bolero’sunu dinleyene de denmez. Hele her akşam iki kadeh şarap içip haftada bir düzenli sevişmek intelijansiya mensubu yapmaz sizi. Makosenleri giyip röpdoşambırı çekmek Beyaz Türklük değildir mesela. Aristokrasi kuşaklar boyu süren bir sülale geleneğidir. Para sizi yoksulluktan kurtarır, ama hödüklükten asla.
***************************
İstanbul seçimlerinin iptali bütün vicdanları yaraladı. Tekrarında umarım ‘hak eden’ kazanır. İşin realist tarafı bir yana, bu ülkedeki muhalefetten neden bir nane olmayacağına sosyal medya vasıtasıyla bir kez daha müdrik oldum. 23 Haziran’da malumdur, İstanbul seçimleri tekrarlanacak. Dünden beri bir telaş, bir telaş. Yırtık dondan fırlar gibi, işi tutan tutmayan pansiyonlar, oteller bir galeyana geldi. 23 Haziran’da deniz yasak, o gün gelmeyin otele almayız, ertesi gün gelin size masaj yaparız… Türlü şebeklikler.
************************
Hâlâ Türkiye’yi bir günlüğüne denize girmemekle kurtaracağına inanan binlerce, en hafif tabirle saf, orta halli, sosyal demokrat Türk seçmeni.
Yozgat’taki dayının dışlanmışlığını, Sivas’taki teyzenin çaresizliğini, asgari ücrete çalışan binlerce AKP seçmeninin sınıf kinini hala idrak edememiş bir ton züppe.
Bu ülkenin genetik kodlarını çözmeden değil seçim kazanmak, Sayısal Loto’da 3’ü tutturmanız bile mucize. Ayda 8-10 bin lira kazanan kendisini Koçzade Vehbi Bey misali creme de la creme tabakaya ait zannediyor. Muhteşem bir sefalet örneği gerçekten…
Genetik kodlar nasıl çözülür? Twitter’da hashtag kasmak bunlardan biri değildir mesela… Türkiye’de plajlara gitmeyerek muhalefet yapılır, Fransa’da kaldırım taşlarını söken öğrenciler “Kaldırım taşlarının altında kumsal var” diyerek meydan okur. Bir de Cumhuriyet gazetesinin zamanında attığı evlere şenlik manşet var tabii: “Halk plaja akın etti vatandaş denize giremiyor…”
************************************
Türkiye’de olmak Tarantino filminin içinde olmak gibi gerçekten. Ortalık kıyamet yeri, aksiyonsuz bir dakika bile geçmiyor, ama sonunda yine hiçbir şey olmuyor…

One comment

  1. Zeynep

    Son birkaç yıldır okuduğum en mantıklı yazı,ağzınıza sağlık.Aklımda ne varsa dökmüşsünüz resmen.Din elden gidiyor korkusuyla muhafazakarlar, laiklik elden gidiyor korkusuyla laik kesim, partilerinin her türlü saçmalığına göz uymuyor bir de maalesef.Umarım bunlardan korkmadığımız günler yakındır

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s