Rakı da Amerika’nın oyunudur

Yazının serlevhasına bakıp aldanma vatandaş! Missouri Zırhlısı’nın emtiaları bunlar!

Kılıçdaroğlu’nun bir röportajda ‘rakıyı sulu içtiğini’ itiraf etmesinin ardından, başbakan ‘Bunlar rakıyı da susuz içiyorlarmış’ mukabelesinde bulundu. Cehalet denizinde balıklama yüzen hışırlar da oradan atladı. Hayatında içkiyi ağzına koymamış başbakan haklıdır. Rakının nasıl içileceğini ‘her akşam iki tek atmayı âdet edinmiş’ Ankara tipi memur tayfasından daha iyi biliyor.

Türkiye’de rakı 1946’dan evvel umumiyetle susuz içilirdi. (CHP’nin de ölüm yılı olması itibariyle ilginç bir tesadüftür.) Mina Urgan’ın hatıratında rakının bir zamanlar ‘memâlik-i Osmaniyye’de’ nasıl içildiğine dair uzun izahatı vardır.

Washington’da vefat eden büyükelçimiz Münir Ertegün’ün cenazesini Türkiye’ye getirmek maksadıyla (Hadisenin trajik yanı, naaşı getirilen Ertegün öleli bir buçuk sene olmuştur! Maksat, cenaze getiriyoruz ayağına elbette ABD’nin Türkiye’ye açacağı sıcak kucağın ilk sinyalini vermektir. Meselâ İsmet’in bu ziyareti ağzı kulaklarında karşılamış olması hep göz ardı edilir.) İstanbul’a gelen Missouri Zırhlısı muzavvaf subaylarına ‘Bakın kale, bu da bizim milli içkimizdir’ babından rakı ikram edilir. Eh, tabii, Allahın yankisi nereden bilecek rakıyı? İlk yudumda ağız buruşturulur, gırtlak parçalanır ve conilerden ‘Some water please’ feryatları yükselmeye başlar.

Bunun üzerine, rakılara ilk sular, U.S.A Army muvazzaflarının marifetiyle ilkah edilmiş olur. Bazı hırtlar, bununla da iktifa etmeyerek, suyun üstüne ‘Some ice’ isteyerek işi büyütmüşler ve aziz milletimiz uyutularak böyle bir şenaate kurban gitmiştir.

Bu arada, Mustafa Kemal’in rakkı hakkında bir sözü var mıdır? ‘Efendiler! Rakı; sek ve orta sıcaklıkta içilmelidir!’ gibi. Yok mu? Hay Allah. Ulusalcı tayfası uyduruversin canım, yapmadıkları şey değil ki!

Kadir SARIKAYA

Reklamlar

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s